ایران سرزمین من
خاطره نویسی و اطلاعات در رابطه با مناطق مختلف ایران 
قالب وبلاگ
تورهاي در دست اقدام
لينک هاي مفيد
<آرش نورآقايي>
<آيين نگارش و نامه نگاري اداري>
<انجمن پزشکی کوهستان >
< انجمن صنفي راهنمايان گردشگري تهران>
<اورامانات بهشت گمشده>
<ايران بهشت>
<ايران را بگرديم>
<ايران سرزمين مهر>
<ايران شناخت>
<ايرانگردي با دوچرخه>
<ايرانگردي سرای جاودان>
<ايلام ، سرزمين ناشناخته ها>
<باشگاه كوهنوردي آوا>
<باشگاه كوهنوردي توس دماوند>
<باغداري تجربي>
<براي رسيدن بايد نشانه ها را دنبال كني>
<بر بالهای کتاب>
<برجساز بزرگ>
<بر فراز قله ها>
<بوي كوچ،بوي سفر،بوي راه>
<بيا تا برويم>
<بيدستون>
<پرسه بر زمین>
<پلوار 70>
<پيام نما>
<تارا>
<تاريخ و تمدن سيستان>
<تصاوير كوهنوردي من>
<تمدن راگا>
<جهانگرد>
<جهانگردي ارزان و خاطرات سفر>
<چون كوه استوار>
<چیتبال>
<حشمت ا...رحيمي بويراحمدي>
<حمايت از پرندگان شكاري>
<خاطرات امير پارسا>
<خاطرات سفر شيما و علي>
<خداوندگاران مهرگان كده>
< دستيار گردشگر>
< دکتر منوچهر ستوده>
<دل مشغوليهاي من>
<دوچرخه ها>
<دهكده پيله ورين>
<ديار الوند>
<دیرشناسی>
<ديوانه كوه>
<دئنا>
<راز شقايق>
<راز کوه>
<رد پاي اين روزها>
<ره توشه نو>
<زاگرس کوه>
<زمرد سفيدرود - بهزاد سواري>
<سازمان هواشناسي>
<سرزمین آسمانی ما>
<سرزمين تايباد>
<سرشتين>
<سفر با دوچرخه>
<سفر به دور دنيا>
<سفر به ديگر سو>
<سفر در طبيعت ايران >
<سفرنامه حلاج >
<سفرنامه دیدنو >
<سفرنويس >
<سفر يعني زندگي >
<سفري ديگر-سحر موسوي >
<سلامي به گرمي آفتاب >
<سنگنورد كوچك >
<سيد با دوچرخه كربلا>
<شما ميتوانيد زبان انگليسي ياد بگيريد >
<صدای کوهستان >
<طبیعت زیبای ایران>
<طبیعت دوستان سبز سبزوار>
<عشق پاك>
<عليرضا مختار>
<غارهاي ايران>
<فانوس>
<قصه گو>
<قله هاي مه گرفته >
<كاپيتان محمود>
<كافه تهرون>
<كانون كاهنوردان اوراز مهاباد>
<كانون كوهنوردي فرهنگسراي بهمن>
<کشتی میرزا کوچک خان>
<كشكول>
<كوله پشتي نارنجي>
<كوه چليشا>
<كوير بي انتها>
<كويرهاي ايران>
<کوهدخت>
<کوهساران>
<کوهستان ایران >
<كوهنوردان تبريز >
<كوهنوردي ... نشاط زندگي >
<کیجا>
<گردش>
<گردشگري>
<گردشگري بندپی شرقی>
<گردشگري تیما>
<گردونه>
<گروه دوچرخه سواري باران>
<گروه طبيعت گردي پرچين>
<گروه كوهنوردي آلوارس زنجان>
<گروه كوهنوردي شاهين نظنز>
<گروه كوهنوردي داغ داش>
<گروه كوهنوردي كلكچال>
<گروه كوهنوردي نواي كوهستان>
<گروه گردشگري باچون>
<گروه گردشگري پرواز>
<گروه ورزشي هومه>
< گنگ خوابیده
< لاکپشت ها از تمام موجودات جهان بيشتر
< مسافر
<مشق کوه>
<من و پدر
< من و زیباییهای طبیعت این مرز و بوم
<مهران كوه>
<مهر سپند>
<نسیم کوه>
<نشاط كوهستان>
<نگاهي به طبيعت>
<نقاب كوهستان>
<نقشه راههاي ايران>
<وبلاگ صعود قلم>
<وب گرد>
<ورجين>
<وصله پينه>
<هزاری>
<همطناب من>
<يادداشتهاي جهانگردي>
<يادداشتهاي يك كوهنورد>
<یشیل داغ کوه سبز>

هر نفس آواز عشق , می رسد از چپ و راست

ما به فلک می رویم , عزم تماشا که راست ؟

ما به فلک بوده ایم , یار ملک بوده ایم .

باز همان جا رویم , جمله که آن شهر ماست .

خود زفلک برتریم , وز مَلَک افزون تریم .

زین دو چرا نگذریم , منزل ما کبریاست .

 Untitled

" در زندگی خوشبختی به سراغ  کسی نمی آید , انسان خودش باید به سراغ خوشبختی برود. "

  Untitled

از آنجا که انسان جزیی از طبیعت است بطور مسلم برای هر بیماری , طبیعت , گیاه مداوای آن را عرضه کرده است .

 Untitled

انسان هر چه به طبیعت نزدیکتر شود , سالمتر است و بیشتر عمر میکند .

Untitled

به همین دلیل انسان هر چه به طبیعت روی آورد و از نعمات آن بیشتر بهره ببرد , برای بهبود بیماری خود سریعتر , بهتر و مطمئن تر درمان میشود .

Untitled 

این استخرهای بزرگ از طریق آب برف و باران و همچنین آبهای زیرزمینی  پُر ميشود و  بصورت آبیاری قطره ای مورد استفاده قرار ميگيرد 

باید گفت که انسان تنها با داروهای شیمیایی مداوا نمی شود . همه عوامل طبیعی نقش درمان  و دارو نهایتا" نقش پیشگیری را در برابر بیماریها دارند .

 Untitled

وجود گیاهان دارویی در طبیعت یکی از نعمات های بزرگ الهی است .

Untitled

هر گیاهی در طبیعت دارای روند رشدی ویژه خود است . خواص گیاهان در فصول , هفته ها و حتی روز و شب متغیر است .

Untitled 

بعضی از گیاهان به هنگام صبح و بعضی به موقع عصر و شب معطر می شوند . بنابر این از نظر خواص دارویی , زمان مناسب برداشت محصول دارای اهمیت خاصی است .

Untitled 

در بسیاری از موارد ماده موثرعمدتا" در برگ , شکوفه , ساقه , ریشه , بذر یا میوه است . همیشه گلها راقبل از ظهر یعنی زمانی که شبنم یا رطوبت شبانه از بین رفته است , جمع آوری میکنند .

 Untitled

در تاریخ 16/07/1389 به اتفاق دوستان خوبم در موسسه طبیعت به همراه آقای دکتر ابوالقاسم متین گیاه شناس و استاد دانشگاه و مولف کتاب " گیاهان دارویی یا تندرستی با طبیعت " راهی مزرعه 400 هکتاری ایشان در رودهن دماوند شدیم .

Untitled 

در بدو ورود به مزرعه , آقای  دکتر متین با حوصله و عشق فراوان شروع به توضیحاتی راجع به خصوصیات گیاهان دارویی که در این مزرعه پرورش و رشد داده می شد کردند .

Untitled

دکتر ابوالقاسم متین 

لذا لازم دانستم که در این پُست شما را با گوشه ای از این گیاهان دارویی  آشنا کنم  و امیدوارم که برای شما دوستان و هموطنان عزیزم مفید واقع گردد .

 Untitled

اسطوخودوس یا لاوندِر

نام دیگر این گیاه لاوندِر میباشد . این گیاه آرام بخش  , ضد فشار خون بالا , دافع حشراتی مانند بید , شادی بخش و مُسکنی برای سر درد و سرگیجه میباشد و همینطور در ساخت عطر مورد استفاده واقع میشود . اسانس این گیاه دارای خواصی چون آنتی باکتریال قوی و موثر در درمان رماتیسم است و همچنین بطور بسیار گسترده در فرآورده های آرایشی و بهداشتی کاربرد دارد . در ضمن با دم کرده این گیاه میتوان اختلالات عصبی , گریپ و نقرس ر ا درمان کرد . می گویند اگر شب موقع خواب , گلهای اسطوخودوس را در شبکلاه خود بریزید و با آن بخوابید مغز شما تقویت خواهد شد .

  Untitled

  اکلیل کوهی یا رُزماری

این گیاه خواص و قیافه ای شبیه اسطوخدوس دارد . در آشپزخانه بعنوان طعم دهنده برای گوشت و ماهی استفاده میشود و فشار خون پایین را تنظیم میکند . برای غش , ضعف و بی حوصلگی موثر است . دمکرده برگهای این گیاه به عنوان ضد نفخ ، ضد اسپاسم دستگاه گوارش و در مصرف خارجی برای تقویت موی سر کاربرد دارد. اسانس گیاه بطور گسترده در صنایع آرایشی و بهداشتی استفاده می گردد و داروهایی از این گیاه در کشورمان تولید می گردد (مانند قطره رزمارینوس) که اکثرا برای تقویت موی سر و جلوگیری از ریزش مو می باشد. مصرف این گیاه بصورت خوراکی در زمان بارداری ممنوع اعلام شده است و همچنین مصرف زیاد آن سبب مسمومیت می گردد.

Untitled

گل همیشه بهار

این گل برای پوست معجزه می کند . ضد ضعف ، ضد زخم و ضد بيماري ميباشد و انگل را از بين مي برد . براي استفاده روي پوست بايستي گلها را در شيشه تيره ريخته و روغن زيتون با كلزا به آن اضافه نماييم و به مدت ۳۰ روز نگهداري كرده و سپس بر روي پوست ماليده شود . مواد رنگي استخراج شده از گل هميشه بهار براي رنگ كردن مواد غذايي و برخي از چربيها كاربرد دارد و در صنايع آرايشي و بهداشتي مورد استفاده زياد قرار مي گيرد .

Untitled 

علف چایی یا گل راعی

این گیاه ضد افسردگی و تنش های روزانه بوده و هنگام تماس دست با گلبرگهای آن , رنگ قرمزی به دست میدهد که به همین خاطر به آن خون مسیح هم گفته میشود . برخی دیگر از اثرات درمانی این گیاه عبارتند از آرام بخش و ضد میگرن , درمان ناراحتی های ریوی . در استعمال خارجی برای بهبود زخمها و درمان سوختگی پوست بکار میرود . مصرف بیش از حد این گیاه سبب نوعی حساسیت می شود که تحت تاثیر نور افزایش می یابد. نحوه ی مصرف باید 2 تا 4 گرم از آن بصورت دمکرده سه بار در شبانه روز باشد .

Untitled 

آتروپین یا شاه بیزَک

این گیاه بسیار سمی بوده و عالی ترین داروی بیماران قلبی میباشد که به آن بلادون نیز می گویند . 5 عدد از میوه این گیاه میتواند یک انسان را از پا درآورد . عصاره‌ي گياه بلادون هم استفاده‌هاي پزشكي دارد و در درمان بيماري‌هايي كه سبب گرفتگي عضلات مي‌شوند، مانند بيماري‌هاي پاركينسون، صرع، آسم و سياه‌سرفه به كار مي‌رود. آتروپين ترشحات مخاطي را كنترل مي‌نمايد و مي‌تواند در درمان سرماخوردگي و تب يونجه موثر باشد. این داروی گیاهی را براي تسكين تب ، تب مخملك ، التهابات ، سردردهاي شديد و گلودرد تجويز مي كنند .

Untitled 

آویشن

آویشن دارای اثرات ضد قارچی و ضد باکتریایی قوی است. مشخص شده است که اسانس آویشن دارای اثرات ضد اسپاسم ، ضد سرفه و خلط آور است . پماد حاصل از اسانس آویشن برای درمان برخی بیماری های پوستی کاربرد دارد . 

 Untitled

          بابونه

گل های بابونه دارای خواصی مانند: مسکن و آرامبخش، التیام دهنده قوی زخم ها ، ضدنفخ و ضد اسپاسم دستگاه گوارش ، افزایش دهنده گلبول های سفید خون (تقویت سیستم دفاعی بدن) و ضد آلرژی است. گل های بابونه به دلیل داشتن فلاونوئید دارای اثر مرطوب کنندگی و لطیف کنندگی هستند و به همین دلیل در صنایع بهداشتی و آرایشی کاربرد گسترده ای دارند .

 Untitled

بادرنج بویه یا مِلیس

این گیاه حرف اول را در اعصاب و دردهای میگرن می زند و آرام بخش , ضد اسپاسم , صفرا آور , ضد درد , مقوی معده , محرک قلبی و قوای جنسی و ضد سرماخوردگی است .

 Untitled

باریجه

اين گياه جزو يكي از شگفت انگيزترين و مهمترين گياهان در ايران است . بسيار نادر و گرانقيمت است . اين گياه ضد يبوستهاي شديد ، ضد معده درد ، ضد تشنج ، ترميم كننده زخم هاي سطحي ، جهت درمان بيماريهاي نادر همچون درد طحال و صمغش براي انسداد كليه مورد استفاده قرار مي گيرد . از غده هاي اين گياه جهت ساخت عطرهاي قوي و ماندگار كه روي تمام پوست مي نشيند و همينطور جهت ساخت نوعي چسب براي چسباندن الماس روي پلاتين مورد استفاده قرار مي گيرد . استفاده بي رويه از اين گياه ميتواند سمي باشد .

 Untitled

بومادران

اين گياه خواب آور ، آرامش بخش و ضد ميكروب بوده و براي رفع دل درد و پريود دردناك مورد استفاده واقع ميشود . يك و نيم گرم از آن را ميتوان در سه نوبت بعد از غذا صرف كرد . گل تازه بومادران که سرشار از مواد شیمیایی است ، برای درمان حساسیت های همراه با آبریزش، مانند تب یونجه استفاده می شود . عصاره روغنی بومادران به رنگ آبی تیره، دارای اثر ضد التهاب است و به صورت پماد در درمان سرماخوردگی روی سینه مالیده می شود.

 Untitled

ميوه گل نسترن

اين گياه ده برابر ليموترش ويتامين C دارد ، براي همين ضد آنفلانزاي خوبي است . شادي بخش بوده و براي بينايي عالي ميباشد . گوشت اين ميوه براي بيماريهاي اسهال و اسهال خوني خدمت قابلي انجام ميدهد . همچنين داراي خواص بند آورنده خون بوده و از بروز خونريزي نيز جلوگيري مي نمايد . اين ميوه گذشته از خواص فوق داراي قدرت دفع كرم ميباشد . براي استفاده سريعتر و موثرتر كافي است 5 گرم آن را در 100 سانتي متر معكب آب ريخته ، چند دقيقه بجوشانند و روزي 2 الي 3 فنجان ميل كنند .

 Untitled

نعناع واقعی

نعناع واقعی 10 برابر نعناع خریداری شده خاصیت دارد . این گیاه ضد میگرن بوده و برای دردهای عضلانی , رماتیسمی  و آرتوروز مورد استفاده واقع میشود . از این گیاه اسانسی بنام مانتول استخراج میکنند که برای خوشبو کردن داروها و برخی آبنباتها و شیرینی ها بکار می رود . همچنین این اسانس در معالجه التهابات مخاط بینی , گلو و دهان استفاده میشود .

 Untitled

رازيانه

این گیاه ضد دل درد و سرماخوردگی است و برای مداوای سرفه، هضم غذا ، افزایش شیر مادران شیرده کاربرد دارد . ریشه اش دارای اثر ادرار آور قوی است و سبب دفع اوره و اسید اوریک می گردد و گاها" برای درمان سنگ کلیه هم کاربرد دارد . آسم را با دم کرده رازیانه معالجه می کنند و جوشانده رازیانه برای معالجه یبوست کاربرد دارد .

 Untitled

سرخار گل يا اِكيناسه

این گیاه , داروی آنفولانزاهای شدید و گریپ های خطرناک بوده و ضد عفونی کننده و ضد ویروس میباشد . بومیان آمریکا از اوایل قرن 17 میلادی از این گیاه برای درمان مار گزیدگی، بیماری های لثه و دهان، سرماخوردگی و ... استفاده می کرده اند. سرخارگل امروزه به عنوان یکی از مهمترین گیاهان دارویی در جهان مطرح است و کشت و کار آن به صورت فزاینده ای درحال افزایش است. از آنجا که این گیاه خاصیت تقویت سیستم ایمنی بدن و ضد ویروس دارد، در درمان بسیاری بیماریهای ویروسی می توان از آن استفاده کرد و امروزه به عنوان کاندیدای درمان بیماری ایدز مطرح می باشد.

 Untitled

سِداب

این گیاه خواب آور , آرام بخش و ضد درد بوده و همچنین سمی میباشد ولی تا حدی میتوان مصرف کرد . پیکر رویشی و برگ های این گیاه دارای خاصیت کاهش فشار خون ، سقط جنین ، قاعده آور ، التیام دهنده زخم ها ، درمان گزش مار و ... است و داروهایی با نام های روتوزید، روتاسکوربین و روتوفیلین از این گیاه فرموله شده است. در ضمن از این گیاه به عنوان حشره کش هم استفاده می شود .

Untitled 

زوفا

سرشاخه های گلدار زوفا بطور گسترده در درمان بیماری های مربوط به دستگاه تنفس مانند سرفه، برونشیت و آسم کاربرد دارند. دارای خواص دیگری چون خلط آور، ضد آبریزش بینی و محرک تعریق است. اسانس زوفا دارای خواص آنتی باکتریالی و ضد ویروسی می باشد. مصرف این گیاه در دوران بارداری ممنوع اعلام شده است . در ضمن زوفا برای کسانی که بی حال یا رنگ پریده هستند نیز مفید است .

 Untitled

زرشك

میوه زرشک دارای خواصی چون صفرابر، قابض و مقوی است. برگ ها و شاخه های آن ضدباکتری بوده و برای درمان اسهال ، اعتیاد ، کاهش پوسیدگی دندان و جلوگیری از تلخی دهان مورد استفاده قرار می گیرد .  از زرشك همچنين براي درمان آسم ، آنژين ، نارسايي قلبي ، رفع اختلالات جريان خون ، امراض كبدي ، اختلالات يائسگي و سنگ كليه استفاده ميشود .

Untitled


موضوعات مرتبط: گياهان دارويي
[ چهارشنبه ۱۳۸۹/۱۰/۱۵ ] [ 7:3 ] [ پرویز شجاعی پارسا ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

ديدار از جاذبه هاي طبيعي و تاريخي اين مرز پر گهر ، عشق به كوهنوردي و سفر كردن ، جزئي از زندگي روزمره ام شده است . بنظرم لذتي كه با طبيعت زيستن و با طبيعت درآميختن وجود دارد را نمي توانيد در جايي ديگر پيدا كنيد .
------------------------------------
اين وبلاگ هر چهارشنبه با يكي از جاذبه هاي ايران زمين به روز خواهد شد .
آرشیو موضوعی مطالب

-آذربايجان شرقي

<قله سهند و جام>
<آبشار آسياب خرابه >
< كندوان>
<قلعه بابك>
<كليساي سنت استپانوس>
<مراغه>
<تبريز1>
<تبريز2 >
<جلفا>

- آذربايجان غربي

<قله قلات شاه >
<آبشار شلماش و چشمه گراوان>
<غار تمتمان و قلعه اسماعيل آقا >
<غار سهولان >
<تالاب كاني برازان >
< قينرجه>
<زندان سليمان>
<تخت سليمان>
<ماکو>
<چالدران>
<مهاباد >

-اردبيل

<قله سبلان>
<جنگل فندقلو>
<دشت مغان قسمت اول>
<دشت مغان قسمت دوم>
<شيخ صفي الدين اردبيلي>

- اصفهان

<آبشار نياسر >
<غار نياسر>
<ابیانه>
<كوير مرنجاب1>
<كوير مرنجاب2>
<باتلاق گاوخوني1>
<باتلاق گاوخوني2>
<قلعه طرق>
<قلعه گوگد و لاله های واژگون>
<باغ فين كاشان>
<مسجد جامع اردستان>
<تپه سيلك>
<خانه هاي قديمي كاشان>
<اصفهان 1>
<اصفهان 2>
<اصفهان 3>
<قله كركس>
<نايين>
<انارک و چوپانان>
<كوير مصر و فرحزاد>
<جندق>

- البرز

<قله يخچال>
<قله كهار>
<قله دشتك>
<آبشارهاي آدران،هفت چشمه و ارنگه >
<دشت كمان>
<آبشار كركبود >
<درياچه سد طالقان>
< گليرد>
<برغان و سيباندره>
<واريان ، نوجان ، دُروان و خوارس>
<قله قبله یا پورا>
<قله شمزار يا شامه زار>
<قله منار>
<قله سکه نو یا سینو>
<قله جارو>

- ايلام

<آبشارهاي چم او ، نام طافان و غار زينگان >
<آبشار اما و تنگ رازيانه >

- بوشهر

<طبيعت دلوار تا كنگان>
<خليج ناي بند>
< بوشهر تا عسلويه با دوچرخه-قسمت اول>
< بوشهر تا عسلويه با دوچرخه-قسمت دوم>
< بوشهر تا عسلويه با دوچرخه-قسمت سوم>
<جزيره خارك - قسمت اول >
<جزيره خارك - قسمت دوم >
<گنبد نمكي جاشك >
<دلوار>
<بوشهر>
<سيراف>

- تهران

<قله عرقچين>
<قله چين كلاغ>
<قله اسپيلت>
<قله تنگ چال>
<قله كلكچال>
<قله دارآباد>
<قله توچال>
<قله كلون بستك>
<قله سنگ سياه>
<قله دوشاخ>
<قله بندعيش>
<قله ليچه>
<قله ريزان تابستان>
<قله ريزان پاييز>
<قله سركچال يك>
<قله ساكا>
<قله ورجين>
<قله سيچال>
<قله پرسون>
<قله برج>
<قله روته>
<قله خلنو>
<قله زرينه كوه>
<قله پلنگچال>
<قلل يابوچال،آتشكوه و ساكا>
<قلل لزون شرقي و غربي>
<قله پهنه سار>
<قله قوچ>
<خط الراس توچال>
<قله مهرچال>
<قله دشتك يا دشته>
<آبشار شكراب>
<آبشار چال پونه >
<آبشار سنگان >
<آبشار ساواشي,تنگه واشي >
<آبشار دوقلو >
<آبشار آيينه ورزان >
<آبشار رندان >
<آبشار كمرد>
<آبشار خور>
<آبشار سپهسالار >
<آبشار پسكوهك,چرند>
<آبشار حسندر>
<آبشار برگ جهان >
<لالون>
<چشمه و دره فراخلا>
<هفت چشمه دركه>
<دره وزباد>
<اسون>
<گردنه وزباد>
<سوهانك>
<دشت جانستون>
< دشت هويج تابستان>
<دشت هويج زمستان>
<فرحزاد-امامزاده داود>
<طبيعت كشار تا سنگان>
<بند يخچال>
<كبوتردره>
<توچال به شهرستانك>
< از لواسان به آهار ، شهرستانك و كرج با دوچرخه>
<غار رودافشان>
<غار بورنيك>
<غارهاي هَمِلون >
<درياچه تار>
< آيينه ورزان>
< ده تنگه>
< شهرستانك>
<مرا ، مرانك ، كيلان ، ساران ، توچال>
<شمس العماره و شهرك سينمايي غزالي>
<برج ميلاد>
<برج آزادي>
<موزه ايران باستان>
<باغ داروهاي گياهي>
<پيست دوچرخه سواري پارك چيتگر>
<كاخ موزه هاي سعدآباد>
<دژ گلخندان>
<شهر ري1>
<شهر ري2>
<درياچه آه هنك>
<از کلوگان تا امامه>
<تنگه واشی و تالاب ساح>
<تنگه لزور و درياچه سياه رود>
<قله لونیز>
<قله سرلت يا تالون>
<قله قلعه دختر>
<از زرين دشت تا سيمين دشت>
<منطقه حفاظت شده ورجين>
<موزه هاي اتومبيل و زمان>

-چهارمحال و بختياري

< از چهارمحال بختياري تا خوزستان-قسمت اول>
< از چهارمحال بختياري تا خوزستان-قسمت دوم>
<آبشارهاي دره آتشگاه >
<قلعه چالش تُر و قلعه ستوده>

- خراسان جنوبي

<قله ناي بند>
<ناي بند>
<كوير مركزي-حلوان>

- خراسان رضوي

<آبشار اخلمد >

- خراسان شمالي

<آبشار قره سو >
<قلعه گبري ها>
<كلات نادر>
<از مياندشت تا خارتوران با دوچرخه - قسمت اول>
<از مياندشت تا خارتوران با دوچرخه - قسمت دوم >

- خوزستان

<آبشار شوی >
<آبشار شيوند >
<آبشارهاي تنگه كُرد >
< دوچرخه سواري از آبادان تا تالاب شادگان>
< دوچرخه سواري از آبادان تا اروندكنار>
<قلعه شاداب>
<قلعه بردي يا معبد بردنشانده>
<قلعه تُل و تشكوه>
<چُغازنبيل>
<شوش >
<دزفول >
<شوشتر >
<ايذه 1 >
<ايذه 2 >

- زنجان

<غار كتله خور >
<سلطانيه >
<زنجان>

- سمنان

<قله شاهوار>
<گنبد نمكي گرمسار >
<كاروانسراي قصر بهرام>
<كاروانسراگردي از گرمسار تا دامغان>
<بسطام>
<دامغان >

- سيستان و بلوچستان

<قله تفتان >
<غار لاديز >
<درياچه هامون پوزك >
<تمين >
<قلعه سه كوهه و قلعه رستم>
<شهر سوخته >
<چابهار 1 >
<چابهار 2 >

- فارس

<تخت جمشيد>
<شيراز >

- قزوين

<قله شجاع الدين از باراجين>
<باشگل>
< نياق >
<قلعه الموت>
<قز قلعه>
<قزوين1>
<قزوين2>
<قله شجاع الدين از رزجرد>

- قم

<قله برف انبار>
<قله الوند وشنوه>
<دریاچه حوض سلطان >
<كاروانسراي ديرگچين>
<قله پلنگ آبي>

-كردستان

<غار كرفتو >
<روستای اورامانات تختی >

- كرمان

<قله هزار>
<آبشار وُروار >
<غار شُعيب >
<دهانه آتشفشاني كل نمكي >
<كلوتها - كوير لوت>
<گندم بريان - كوير لوت>
<حمام گنجعليخان كرمان>
<باغ شازده و شاه نعمت ا...ولي>

- كرمانشاه

<آبشار آب تاف و روستای کندوله>
<روستای پالنگان>
<سراب روانسر ، غار قوری قلعه ، پاوه ، روستاي هجيج و چشمه بل >

- كهگيلويه و بوير احمد

<قله حوض دال دنا>
<آبشارهاي تونل کوهرنگ و شیخ علیخان >

- گلستان

<قله قلعه ماران>
<آبشار كبودوال >
<آبشارهاي زيارت و شيرآباد >
<خالدنبي>

- گيلان

<قله سماموس>
<آبشار لاتون >
<هلودشت و خسيل دشت>
< از درياچه نئور به سوباتان>
< از سوباتان تا آق اولر>
< ماسوله>
<قلعه رودخان>
<لاهيجان>
<تالاب امير كلايه>
<تالابهاي بوجاق و انزلي>
<از هنيز تا عسل محله>

- لرستان

<آبشار بيشه>
<آبشار آب سفيد>

- مازندران

<آبشار گزو>
<قله دماوند از جبهه جنوبی>
<قله شاه علمدار>
<قله پاشوره>
<قله خيرونرو>
<قله ارفع كوه>
<قله آزاد كوه>
<قله دماوند از شمال شمال شرقي>
<قله انگمار و دوبرار غربي>
<قلل يخچال ، سرماهو و كمانكوه>
<قله وره وشت>
<قله علم كوه از حصارچال>
<قله دماوند از جبهه غربي>
<قله اليمستان يا امامزاده قاسم>
<قله دماوند از جنوبي>
<قله ميشينه مرگ>
<قله شاپيل كوه>
< قله عباس علی یا لاکمر>
<آبشار شاهاندشت >
<آبشارهاي شوراب و دُراسله >
<آبشار ورسك >
< از اُروست تا بهشهر>
<استقرار در طبيعت>
<از طالقان به تنكابن >
<از سنگچال به فيل بند >
<سفر به ساری با قطار>
<فرني كلا>
< از فيل بند به اليمستان>
< طبيعت گردي در جاده لاسم و هراز>
<جنگلنوردی از گت کلا تا دیوا >
<سفر به جاده كجور>
<دوچرخه سواري در دشت لار>
<گرمابدر به علمده با دوچرخه - قسمت اول>
<گرمابدر به علمده با دوچرخه - قسمت دوم>
< ركابزني از آستارا تا رامسر فاز اول>
< ركابزني از گرگان تا تنكابن فاز دوم>
< دوچرخه سواري از گرمابدر تا رودهن>
< دوچرخه سواري از چاشم تا پل سفيد>
<غار اسپهبد خورشيد>
<غارها يا دخمه هاي كافركلي >
<غار دانيال و دشت درياسر >
<درياچه سد لار>
<درياچه شورمست>
<سد آويدر>
<شبه جزيره ميانكاله >
<هفت تنان و شيخ محله>
<يوش>
<بلده>
<آلاشت و امامزاده حسن>
<قلعه ملك بهمن>
<رامسر>
<قوهای مهاجر سرخرود >
< قله اُنيسه >
< از گرمابدر تا جنگل سي سنگان با دوچرخه >
< قله اوريم >
< قله دونا >
< برجهاي رسكت و لاجيم ، آبشار پلنگ دره و درياچه گل >
< قله شاه زيد >
< قله شاه پيل كوه از فيروزآباد >

- مركزي

<قله ويليجيا>
<قله شاه پسند>
<ورده ، الوير ، چناقچي و چلسبان >
<خورهه و سنگ نگاره هاي تيمره>
<نراق >
<قله شهباز >
<قله شاه كيخسرو >
<قله شاهزاده مسم >

- هرمزگان

<قله بُنه >
<آبشار گنو>
<دره نيان>
<جزيره قشم -قسمت اول >
<جزيره قشم وهنگام-قسمت دوم >
<جزيره قشم -قسمت سوم >
<جزيره قشم -قسمت چهارم >
<جزيره قشم -قسمت آخر >
<غار خربس>
<جزيره كيش>
<جزيره هرمز>
<جزيره لاوان>
<جزاير شيتور و هندورابي>
<جزيره هرمز>
<قلعه پرتغالي ها هرمز>
<قلعه پرتغالي ها قشم>
<قلعه لشتان>
<بندر خمير>
<جزيره هند و رابي>
<قله هماگ يا تشگرد>

- همدان

<قله الوند>
<قله يخچال>
<قله چهل نابالغان>
<قله دائم برف و قزل ارسلان>

- يزد

<قله شيركوه>
<روستای سریزد>
<چك چك>
<ميبد>
<یزد >
<مهريز>
<بافق>
-سفرهاي خارجي
<استانبول>
<وين 1>
<وين 2>
<وين 3>
<شهر ممنوعه - پكن>
<كوالالامپور>
<كوالالامپور-پارك پرندگان>
<كوالالامپور-غار باتو و آكواريوم>
<كوالالامپور-برجهاي پتروناس>
<وكشو و مالمو>
<اوپسالا و استكهلم>
<فرانكفورت>
<جزاير في في - تايلند>
<جزاير جيمزباند - تايلند>
<شهر بانكوك - تايلند>
-حادثه
<سقوط بهمن در گردنه ديزين به شمشك>
-متفرقه
<مروري بر سفرهاي سال 1390>
<مروري بر سفرهاي سال 1391>
<مروري بر سفرهاي سال 1392>
<مروري بر سفرهاي سال 1393>
<درگذشت پدر عزيزم>
<پيام تشكر>
<ملاقات با دكتر منوچهر ستوده>
< آموزش جی پی اس - 1 >
امکانات وب
موزيك